Razlozi za pucanje betona

Betomax - Bušenje i sečenje betona

Betonski elementi se smatraju jednim od najtrajnijih građevinskih materijala, ali uprkos visokom kvalitetu izrade i čvrstoći, pucanje betona predstavlja uobičajenu pojavu koja može imati različite uzroke. U ovom tekstu ćemo istražiti najčešće razloge pucanja betona i načine kako se ovi problemi mogu izbeći.

Višak vode u betonskoj smeši

Betonska smeša zahteva određenu količinu vode kako bi postigla maksimalnu čvrstoću. Međutim, često se dogodi da izvođači radova dodaju previše vode kako bi olakšali ugradnju.

Ovaj višak vode smanjuje čvrstoću betona i dovodi do njegovog skupljanja tokom sušenja. Skupljanje izaziva napetost unutar betonske ploče, što rezultira pucanjem. Stoga je ključno da se betonska smeša pravilno pripremi i ugradi.

Prebrzo sušenje betona

Termičko skupljanje se uglavnom javlja kod velikih građevinskih objekata. Nakon ugradnje, beton prolazi kroz hemijsku reakciju tokom koje se stvrdnjava. Ova reakcija zahteva vodu, i može trajati danima ili nedeljama.

Ako beton nema dovoljno vode za pravilnu hidrataciju, suši se prebrzo, što rezultira pucanjem. Važno je obezbediti odgovarajuću vlažnost i temperaturu kako bi beton pravilno sazreo i stekao potrebnu čvrstoću.

Nadimanje betona

Betonsko nadimanje može imati više uzroka, ali su soli jedan od glavnih razloga. Nadimanje može nastati i zbog prisustva slobodne vode u betonu, kao i usled oksidacije čelične armature. Svi ovi fenomeni stvaraju napetost unutar betona, što na kraju dovodi do pucanja.

Korozija čelične armature

Betonski elementi često sadrže čelične armaturne šipke radi povećanja njihove čvrstoće. Međutim, ove šipke mogu korodirati, što dovodi do pucanja betona.

Neadekvatan strukturni dizajn

Nepravilno dizajniran betonski element može dovesti do pucanja usled nedovoljnog kapaciteta za nošenje tereta. Na primer, betonska ploča sa niskim odnosom armature može imati nedovoljnu sposobnost da podrži teška opterećenja, što na kraju rezultira pucanjem.

Nedostatak kontrolnih spojnica

Kontrolne ili ekspanzione spojnice omogućavaju ekspanziju i kontrakciju betona usled promena vremenskih uslova. Ove spojnice formiraju prekid između ostalih delova zgrade i betona, omogućavajući slobodno kretanje bez stresa koji može dovesti do pucanja.

pukotine u betonu

Prevencija pucanja betona

Da bi se smanjila verovatnoća pucanja, važno je pratiti dobro uspostavljene smernice u vezi sa pripremom, mešanjem i ugradnjom betona.

Dugotrajan, visokokvalitetan i beton otporan na pucanje  ne nastaje slučajno. Neki od načina da se spreči pucanje betona uključuju:

Pravilno očvršćavanje

Pravilno očvršćavanje betona je ključno za postizanje jake površine bez pukotina. Beton treba vlažiti nekoliko puta dnevno tokom prve nedelje nakon izlivanja, posebno u toplim i suvim uslovima. Ovo pomaže u održavanju vlage potrebne za hemijsku reakciju koja cementu omogućava postizanje pune čvrstoće.

Mešanje pravilne količine vode

Dodavanje previše vode u betonsku smešu može dovesti do slabog betona i većeg rizika od pucanja. Beton treba biti dovoljno vlažan da bude potpuno zasićen, ali ne i previše vodenast.

Počnite sa čvrstim podlogom

Potrebno je osigurati kompaktnu osnovu koja će čvrsto podržati novu ploču. Ako osnova ispod ploče nije dobro sabijena, može se kasnije slegnuti i stvoriti prazninu ispod ploče, što može dovesti do pucanja.

Da bi se smanjila verovatnoća pucanja, važno je pratiti dobro uspostavljene smernice za pripremu, mešanje, ugradnju i očvršćavanje betona. Pravilnom primenom ovih smernica, moguće je postići dugotrajan, visokokvalitetan i otporan beton.

Ukoliko su vam potrebne usluge sečenja, bušenja ili razbijanja betona, kontaktirajte Betomax danas i konsultujte se sa profesionalcima koji poseduju više od 30 godina iskustva.

REFERENCE

Posedujemo zvanične referentne liste (potvrde) koje su dostupne poslovnim partnerima na uvid.

PREGLED SVIH REFERENCI

POTREBNA VAM JE NEKA OD NAŠIH USLUGA?

Budite slobodni da nas kontaktirate za sva pitanja